Wycieczka szkolna Paczków – Złoty Stok

Dodano: 2012-06-14 14:48

Wycieczka szkolna Paczków – Złoty Stok


         Pod koniec września 2011 r. uczniowie klas I - VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Gołuszowicach wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Paczkowa i Złotego Stoku

Wszyscy uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali dnia wyjazdu. Dzięki niemu dzieci miały możliwość bezpośrednio poznać własny region i kraj, a także poszerzyć wiedzę na temat atrakcyjnych miejsc na Opolszczyźnie.

   Miasto Paczków pojawiło się na ziemi śląskiej, wśród wcześniejszych osad słowiańskich plemienia Ślężan, w połowie XIII w. Dziś liczy niewiele ponad 8000 mieszkańców i zachwyca historycznym charakterem. Kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem. Uczniowie mieli możliwość przejść się po mieście, zwiedzić i zobaczyć: Mury obronne z XIV w., Ratusz, Kościół Parafialny p.w. św. Jana Ewangelisty, Kamienice w Rynku, Legendarny Dom Kata, a także Muzeum Gazownictwa.

      Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to nowoczesna, dynamiczna i różnorodna ekspozycja, która znakomicie oddaje tempo zmian, szybkość technologicznego rozwoju i ewolucję przemysłu gazowniczego w Polsce i na świecie. Obiekt jest zdecydowanie jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych map Opolszczyzny. Ekspozycję stanowi ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i wystawach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 m2. Jest to imponująca kolekcja starych gazomierzy (300 sztuk), gazowych urządzeń gospodarstwa domowego, palników labolatoryjnych, starodawnych elementów wyposażenia łazienek i kuchni (np. lodówka na gaz) oraz urządzeń niezbędnych do produkcji gazu klasycznego. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe, które łączy w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami.
   W profesjonalnie przygotowanych prezentacjach na temat produkcji gazu wykorzystywana jest technika "światło-dźwięku". Gazownictwo pokazane jest w układzie chronologicznym i tematycznym. Interaktywne wystawy znakomicie pokazują historię gazu domowego
i przemysłowego, poszerzając wiedzę odwiedzających na ten temat. Nie można zatem się tam nudzić.

Z Paczkowa wycieczka wyruszyła do kopalni złota w Złotym Stoku.
Tam w podziemiach uczniowie zwiedzali: sztolnię o nazwie „Gertruda” z częścią muzealną, „Chodnik Śmierci”, a także jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Spod ziemi natomiast wszyscy wyjechali specjalnym pomarańczowym tramwajem, co stanowiło nie lada atrakcję.

Według wierzeń górniczych złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach. Gnomy były postrzegane jako życzliwe postacie, które często ratowały górnikom życie. Aby to zrobić, gnom uderzał ponoć patykiem o patyk. Górnik słysząc odgłos, szedł za dźwiękiem, aż trafił do wyjścia. Uczestnicy wycieczki z Gołuszowic spotkali na swojej trasie gnoma Szarego, który pojawiał się niespodziewanie z migoczącą lampą. Legenda głosi, ze spojrzenie mu w oczy gwarantuje spełnienie marzeń…Na peronie KOPALNIA ZŁOTA GŁOWNA przewodnik podziękował wszystkim wycieczkowiczom za uwagę i zachęcił do skorzystania z dodatkowych atrakcji, których nie brakuje na kopalnianym podwórku. Można było zobaczyć tam: wystawę minerałów, odlewanie sztabek ze złotem, produkcję papieru czerpanego, wybijanie pamiątkowych złotych monet, płukanie złota i zakupić wspaniałe pamiątki.
     Wycieczka była udana, a wszyscy uczniowie zadowoleni. Niektórzy z pewnością pojadą do Złotego Stoku jeszcze raz, aby sprawdzić nowe atrakcje przygotowane przez obsługę i przeżyć kolejną ciekawą przygodę.